mobil menü

Her Gün Tüketmeniz Gereken, Lif Oranı Yüksek 10 Besin

 

Diyet yaparken en yakın arkadaşımız olan lifli yiyecekler, kan şekerini dengeler, kolestrolü düşürür, ideal kiloya ulaşmada yardımcı olur.


Yalnızca tahıllı gıdalarda değil, gün içinde yediğimiz pek çok sebze, meyve ve baklagilde de bol miktarda lif bulunur. Gün içinde tüketilmesi tavsiye edilen ortalama lif miktarı, bir yetişkin için 25 – 30 gramdır.Peki gün içinde hangi lifli besinleri tüketmemiz gerekiyor?

Elma


Orta büyüklükte bir elma yaklaşık 4 gram lif içerir. Özellikle kabuğu zengin lif kaynağıdır.
Armut


Orta büyüklükte bir armut, 5.5 gram lif içerir.
Ahududu


Kendisi küçük, etkisi büyük ahududunun yarım su bardağı 4 gram lif içerir. Ahududu aynı zamanda vücuttaki toksinlerin de dışarı atılmasına yardımcı olur.
Brokoli


Bir porsiyonunda yaklaşık 5 gram lif bulunduran brokoli, aynı zamanda C ve K vitamini açısından da oldukça zengin bir sebzedir. Brokoliyi tüketirken fazla haşlamamaya dikkat ederek, lif oranını maksimumda muhafaza edebilirsiniz.
Brüksel Lahanası


Her bir parçasında 0.5 gram lif vardır.
Havuç


Müthiş bir A vitamini deposu olan havuç aynı zamanda zengin bir lif kaynağıdır. Orta boy bir havuçta yaklaşık 3.5 gram lif bulunurken, yarım porsiyon pişmiş havuçta 2.3 gram lif bulunur.
Ispanak


Bir demet çiğ ıspanakta 7.5 gram lif bulunur.
Kinoa


Kinoa aslında tahıl değil, teknik olarak bir tohumdur ancak buna rağmen muhteşem bir lif kaynağıdır. Bir porsiyon pişmiş kinoada 5.2 gram lif bulunurken, 8.1 gram da protein içerir.
Bulgur


Pirinç yerine bulgur tercih edildiğinde, bir porsiyondan 3.5 gram lif alınır.
Taze Fasulye


Lif ve protein deposu olan taze fasülyenin yarım porsiyonu, 10 gram lif içerir.
Paylaş